Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna jest to spadek ciśnienia skurczowego krwi o ponad 20 mmHg lub spadek ciśnienia rozkurczowego o ponad 10 mmHg po 3 minutach od pionizacji.

Hipotonia ortostatyczna wywołana jest nieprawidłową funkcją układu autonomicznego (wspólczulny i przywspólczulny układ nerwowy).Opisywane są przypadki pacjentów niezdolnych do przebywania w pozycji stojącej przez czas dłuższy niż kilka sekund.

Przyjęcie pozycji stojącej przez pacjenta powoduje przemieszczenie dużych ilości krwi do dolnych partii ciała.Badania naukowe wykazały , że u ludzi z hipotonią ortostatyczną w naczyniach poniżej przepony gromadzi się nawet 1,5 litra krwi.W warunkach fizjologicznych zmiany ciśnienia tętniczego i objętości krwi w naczyniach analizowane są przez baroreceptory (receptory odpowiedzialne za kontrolowanie ciśnienia krwi).Baroreceptory przekazują impulsy do układu współczulego i przywspółczulnego przez co organizm uzyskuje kontrolę nad cisnieniem krwi.

Objawy hipotonii ortostatycznej :

zawroty głowy, zaburzenia równowagi;

mroczki przed oczami;

ból wieńcowy;

tzw. ból wieszakowy - ból karku w pozycji stojącej;

Łagodzenie objawów hipotonii ortostatycznej jest łatwiejsze gdy pacjent jest świadomy co ma wpływ na ciśnienie krwi.Leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi takie jak leki moczopędne, azotany (np.nitrogliceryna) i inne.Inne wskazówki:

ciśnienie w pozycji leżącej jest zawsze wyższe od ciśnienia w pozycji stojącej;

aktywność fizyczna zwiększa objawy hipotonii ortostatycznej, warto pamiętać , że regularny , umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia tolerancję hipotonii ortostatycznej;

odwodnienie organizmu nasila objawy hipotonii ortostatycznej;

ustąpienie objawów można uzyskać zakładając nogę na nogę;

zaleca się stosowanie pończoch uciskowych na kończyny dolne lub brzuch;

kofeina podnosi ciśnienie tętnicze krwi;

Leczenie farmakologiczne :

podstawowym lekiem w terapii hipotonii ortostatycznej jest Cortineff (jest to fludrokortyzon - glikokortykosteroid mający działanie mineralokortykoidów).

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 58 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*