Heparyna przeciw zakrzepom

Cechą czasu, w którym żyjemy, jest większa troska o bycie zdrowym. Różne są metody zdobywania wiedzy na temat potencjalnych schorzeń i zwalczających je leków. Niemała w tym zasługa reklam. Odkąd stały się nieodłącznym składnikiem czasu antenowego, medyczna wiedza Polaków znacznie się poszerzyła. Jednym z najczęstszych problemów dojrzalszych Polaków, który częściej pojawia się w reklamach, są problemy ze skłonnością do powstawania zakrzepów.

Najczęstszym miejscem ich lokalizacji są naczynia żylne, w których krew płynie znacznie wolniej niż w tętnicach. Co prawda komórki naszego organizmu produkują naturalny związek chemiczny, który ma działanie przeciwzakrzepowe. To heparyna, wytwarzana przez komórki tuczne, makrofagi i komórki śródbłonka naczyń. Jest skuteczna na każdym etapie procesu krzepnięcia krwi. Zasadniczo chroni ścianki naczyń żylnych przed przywieraniem do nich płytek krwi. Dzieje się tak, ponieważ zarówno one, jak i cząsteczki heparyny mają ładunek ujemny. Dopóki organizm nie ma nadmiernej skłonności do tworzenia skrzepów, ochronne działanie heparyny skutecznie utrzymuje naczynia żylne w dobrej formie. Gorzej, jeżeli pacjent choruje na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową czy cierpi z powodu ostrego zespołu wieńcowego.

Powstawaniu zakrzepów blokujących naczynia żylne sprzyja również unieruchomienie w łóżku z powodu przebytej operacji bądź też obłożnej choroby. Ratunkiem jest wtedy jest przyjmowanie zaordynowanych przez lekarza preparatów z heparyną pochodzenia zwierzęcego.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 58 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*