Grzybica skóry

Grzybica skóry to choroba zakaźna, wywołują ją mikroskopijne grzyby. Są obecne  w całym naszym otoczeniu zarodki i grzyby. Ocenia się, że na grzybicę skóry choruje 15-30%  Polaków.

Do objawów zalicza się nieprzyjemne swędzenie i pieczenie skóry, a ogniska te powoli się powiększają. Jeśli zakażenia grzybicze są drapane, może to prowadzić do następnych konsekwencji, zakażeniem swojego najbliższego otoczenia. Jeśli jest długo lekceważona, może prowadzić do bardzo poważnych zmian chorobowych.

Grzybica skóry poza fałdami

Zmiany zapalne skóry rozwijają się z małych ognisk na obwodzie zmian wyprzeniowych (np.pod piersiami, pachwinami). Mają tendencję do obwodowego poszerzania się obejmując rozleglejsze odcinki skóry z pozazębianymi obrzeżami.

Grzybica pieluszkowa

Rozwija się w następstwie niewłaściwej pielęgnacji niemowląt. Zajmuje najczęściej obszar pośladków i podbrzusza, ale może rozprzestrzenić się na całą powierzchnię skóry.

Grzybica międzypalcowa

Jednym z czynników wywołujących tę chorobę jest grzyb Candida albicans. Szczególnie często pojawia się u żołnierzy noszących szczelne i mało przewiewne obuwie. Proces chorobowy zaczyna się w IV przestrzeni międzypalcowej palców stóp i obejmuje po kolei inne fałdy między przyległymi palcami. Ponieważ zmiany są swędzące, zakażenie przenosi się w następstwie drapania.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 58 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*