dieta cukrzycowa

Dieta osoby chorej na cukrzycę patrząc z początku nie różni się od diety stosowanej przez zwykłego człowieka. Nie ma bowiem artykułów konstruowanych jedynie i wyłącznie z myślą o cukrzykach. Jadłospis jednakże musi opierać się na kilku ważnych zasadach, pomiędzy innymi wybitnie ważne jest zwracanie uwagi na to, ażeby zachowywać dobre proporcje energetyczne pomiędzy poszczególnymi czynnikami kalorycznymi. W żywieniu osób chorych na cukrzycę wszystkie wartości powinny być dostarczane w wyznaczonych wielkościach. Dieta cukrzycowa to węglowodany, które powinny więc tworzyć około pięćdziesięciu procent dziennej wartości energetycznej, tłuszcze blisko trzydziestu procent, a konsumpcja białek może ograniczać się do dziesięciu procent dziennego zapotrzebowania na ten czynnik. Z diety natomiast wypada wykluczyć wszystkie dania wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe.
Naturalnie przygotowywane posiłki powinny być w miarę możliwości jak najbardziej urozmaicane, ponieważ w ten sposób przekażmy organizmowi jeszcze większej ilości potrzebnych witamin oraz mikroelementów. Cukrzyk ma prawo w następstwie tego sięgać po owoce, jarzyny, nabiał. Słodycze i rozmaitego typu używki trzeba ograniczać od bezdyskusyjnego minimum.
Zaleca się, ażeby dania w diecie cukrzycowej były jadane częściej oraz w nieco mniejszych dawkach. Posiłki można przyjmować w odstępie około trzech – czterech godzin. W ten sposób nie tylko można wyzbyć się uczucia głodu, ale też pomniejszać stężenie glukozy w organizmie. Na ogół w żywieniu osób cukrzycowej proponowane są trzy posiłki, mianowicie śniadanie, obiad oraz kolacja. Można także sięgnąć po dwie, trzy nieduże zakąski w ciągu dnia. Osoby przebywające na diecie diabetycznej powinny na dodatek pić istotne ilości wody mineralnej. Można także sięgać po soki owocowe, a także po herbatę i kawę, ale bez dodatku cukru.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 58 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*